intro 064

Щороку в рамках багаторічної акції «Повернення до витоків!» визначаються витоки приток Тиси і на них встановлюються пам’ятні дошки.

Головною метою цієї акції є привернення уваги до річок, їх стану у місці витоку порівняно зі станом у долині, а також створення додаткових інформаційних принад для туристів, що мандрують Карпатами. Часто це важкодоступні місця, а визначення самого витоку річки з ряду потічків вимагає наукової експертизи. Протягом 20112016 рр. в рамках акції було відновлено витік р. Тиса (р. Чорна Тиса, спільно з чотирма іншими країнами басейну Тиси, 2011), р. Боржава (2013), р. Ріка (2014).

У 2016 р. пам’ятний знак був встановлений на витоку р. Оса, яка впадає в річку Веча, що в свою чергу впадає в Латорицю, яка є однією з найбільших приток Тиси.

Чому ж було обрано саме річку Осу? Унікальність цієї річки полягає в тому, що за даними Інституту гідробіології НАНУ (дослідження 2011 р.), вона є референційною, тобто знаходиться повністю в природному стані (без антропологічного втручання) за гідроморфологічними, фізико-хімічними та біологічними показниками. Загалом таких річок, які збереглися в повністю чи майже недоторканому стані, залишилося зовсім небагато. Такі річки, крім їх важливості для природи, мають велику наукову цінність, адже ці річки стають дороговказом, якими мають стати всі річки басейну Тиси відповідно до Водної Рамкової Директиви ЄС.

Також в ході Дня Дунаю відбувся візит на високогірну метеостанцію «Плай». Загалом в Україні таких метеостанцій три. Дві інші розташовані на Івано-Франківщині (Чорногорський хребет) та у Криму (Ангарський перевал). Ця станція, окрім традиційних зведень про останню метеорологічну ситуацію, у зимовий період ще передає інформацію про стан сніжного покриву та загрози лавин. Учасники обговорили поточні проблеми передачі даних та прогнозування.

29 червня 2016 року, гора Плай, Воловецький район, Закарпатська область.

Догори